SINAVLARDAN 100 ALAN ÖĞRENCİNİN YAPMASI GEREKEN 10 ŞEY – CharacterIX Ankara

SINAVLARDAN 100 ALAN ÖĞRENCİNİN YAPMASI GEREKEN 10 ŞEY

1. Zaman Çizelgesi Oluşturun

Sınavda 100 alabilmek aslında göründüğü kadar zor değil. Yapılan araştırmalara göre en yüksek puanı alan öğrencilerin hayatlarını ve çalışma saatlerini organize ettikleri belirli bir zaman çizelgeleri mevcut. Bu çizelgeye uydukları zaman başarının daha kolay yakalanabildiği söyleniyor. En başarılı öğrencilere göre eğer iyi organize edilmiş bir zaman çizelgesi ve o çizelgeye uyacak motivasyonunuz varsa başarılı olmamanız için elinizde bir neden yok.

2. Nasıl öğreniyorsunuz? Öğrenme tekniğinizi seçin

Bazı insanlar görsel zekaya bazıları ise yazarak ve dinleyerek öğrenebildikleri zeka tipine sahiptir. Görsel zekaya mı, işitsel ya da yazılı zekaya mı sahip olduğunuzu belirleyin. Böylece daha verimli öğrenme metotları geliştirebilecek, öğrenmeyi öğrenmek için zaman kaybetmeyeceksiniz.

3. Beyniniz mola vermeye ihtiyaç duyar

Genellikle 45 dakika çalışma ardından 15 dakika mola vermek öğrendiklerinizin kalıcılığı açısından ve çalışma sürelerinizin normalden daha vermli geçmesi açısından önemlidir. Çalışırken ara vermeyi ihmal etmeyin. Beyninizi daha verimli kullanmak için ona iyi davranın. İnanın karşılığını alacaksınız.

4.Zihin haritaları oluşturun

Proje tasarlarken ve ders anlatımlarında sık sık şemalara ve diyagramlara başvururuz. Bu görsel anlatım biçimleri konuyu özetleyerek ve olayın mantığını kısa ancak etkili bir şekilde yansıtmamıza yarar. Zihin haritaları da tıpkı bu diyagramlar gibi öğrendiğiniz bilgileri belli bir dizin üzerine inşa etmenizi sağlıyor. Kendi zihin haritanızı oluşturursanız, sınavlarda karşınıza çıkan soruların cevaplarını beyniniz içinde tam olarak nerede bulabileceğinizi öğreneceksiniz.

5. Tekrar yapmayı unutmayın

Tekrar önemlidir. 100 alan öğrenciler öğrendikleri bilgileri pekiştirmek için sık sık tekrar yaparlar ve öğrendikleri konularla ilgili pratik soruları çözerler. Her konu ile ilgili örnek sorular çözmek, sınavlarda karşınıza çıkacak soru tiplerine aşina olmanızı ve kolaylıkla çözmenizi sağlar.

6. Grup çalışmaları

Sınavlardan önce bilgi alışverişinde bulunmak, eksiklerinizi tamamlamada çok etkilidir. Sınıf arkadaşlarınızla sınavlardan önce tekrar çalışmaları yapabilir, bilmediğiniz ya da çözemediğiniz soru tiplerini arkadaşlarınıza sorabilirsiniz. Bu gerçekten çok faydalı olacaktır. Eksiklerinizi bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

7. Kaynak çeşitliliği faydalıdır.

Her konuda yazılmış onlarca kaynak varken tek bir kaynaktan bilgi edinmek çok verimli bir yöntem değildir. Her kaynakta farklı soru tipleri vardır ve siz sınavlardan önce ne kadar fazla soru tipi görürseniz, sınavda karşılaşabileceğiniz soruları yapabilme olasılığınız o kadar artar. Tek bir kaynaktan değil en az 4-5 kaynaktan çalışın.

8. Stres kontrolü önemlidir

Stres, hayattaki tüm motivasyon ve enerjinizi tüketir. Aynı zamanda bildiğiniz bilgileri de hatırlamanızı zorlaştırır. Panik ve stres durumu başarısızlığa sürüklemektedir. Stres pratik yapılarak aşılabilmekte ve artık bir sorun olmaktan çıkmaktadır. Bunun için bir uzmana da başvurabilirsiniz.

9. Her derse aynı şekilde çalışmayın

Sözel dersler ve sayısal derslerin çalışma teknikleri aynı değildir. Bazı dersler çok okuyarak ve tekrar ederek, bazıları ise çok fazla pratik yapılarak öğrenilir. Bunun için kendi tekniklerinizi oluşturabilirsiniz. Sınavlardan 100 almak istiyorsanız, kendi çalışma tekniklerinizi oluşturmalısınız.

10. Mücadele ve başarı hırsı

Mücadeleci ve hırslı olmak sizin için başarının anahtarı olacaktır. Miktarı iyi ayarlanmış bir hırs derslerden başarılı olmak için size gereken çalışma azmini verecektir. Mücadeleci olmak ise farklı engel faktörlerine karşı sizin çalışma temponuzu korumanızı sağlayacaktır.

Başarılı Öğrenciler Neler Yapıyorlar?
* Motivasyonlarını korumayı biliyorlar.
* Sonuç odaklılar.
* Mücadeleyi seviyorlar.
* Öz güvenleri yüksek.
* Stratejilerini hedeflerine göre belirliyorlar.
* Çalıştıkları alana yönelik pozitif tutuma sahipler.
* Alanlarını seviyor ve önemli buluyorlar. İlgi alanlarına göre seçimler yapıyorlar.
* Duygusallıklarını kontrol altına alabiliyorlar.
* Pratiğe özel zaman ayırıyorlar.
* Kendilerine göre çalışma düzeni oluşturabiliyorlar.
* Azimlerini kolay kolay kaybetmiyorlar.
* Her zaman başarılı olamayabileceklerinin farkında olarak çalışıyorlar.
* Streslerini kontrol ediyorlar.

Kaynak