Üniversite Sınavı Sonrası Hedefler ve Hayaller – CharacterIX Ankara

Üniversite Sınavı Sonrası Hedefler ve Hayaller

Üniversite sınavı geride kaldı. Milyonlarca öğrenci istediği üniversiteyi ve bölümü kazanmak için ter döktü. Ancak her yıl yüz binlerce öğrenci kendi hedefi, isteği ve yetenekleri dışındaki bölümlere girerek uzun vadede mutlu olamayacağı mesleklere sahip oluyorlar. Üniversite sınavı sonrası en önemli aşama olan tercih döneminde göz önünde bulundurmanız gereken 5 temel maddeyi sizlere sunuyoruz. Ardından da doğru tercih yapabilmeniz, yetenek ve potansiyelinize uygun mesleklere sahip olmanız için CharacterIX Kişilik Envanterimiz ile tanışacaksınız.

1)Kendinizi Tanıyın

Tercih yaparken en çok önem verilmesi gereken konu kişinin kendini tanıması. Kısa zaman içinde karar almanın stresiyle adaylar çok yanlış kararlar alıp düşünmeden tercihler yapabiliyor. Özellikle arkadaşların, aile faktörünün ve öğretmenlerin etkisiyle, kişi kendi düşüncelerini önemsemeyip çevre faktörlere göre hareket ediyor. Bu yüzden bizim size ilk tavsiyemiz kendi isteklerinizi bilmeniz, kendinizi tanımanız. Unutmayın ki 4 yıl boyunca seçtiğiniz bölümü okuyacak ve o alanda ilerleyecek olan kişi sizsiniz.

3) Üniversitede Okuyan Kişilere ve Hocalara Ulaşın

Seçmek istediğiniz bölümü ve üniversiteyi araştırdınız bundan sonra yapmanız gereken şey bu üniversitede okuyan bir arkadaşınız varsa ya da farklı bölümlerde okuyan öğrencilere ulaşmak ve okulu bir de öğrencilerden dinlemek. O okulda okumuş, derslere girmiş ve öğrenci ortamını bilen bir kişiden tavsiye almak tercih döneminde kararınız etkileyen en büyük faktörlerden biri olacaktır.

2) Tanıtım Günlerine Katılın 

Tercih dönemi süresince birçok üniversite tanıtım günü düzenliyor. Bu tanıtım günlerinde üniversitede okuyan öğrencilerle konuşup bilgi alabilir,üniversitelerin kampüslerini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.   Tanıtım günlerine katılmanız, düşündüğünüz okullar hakkında daha bilgilenmeniz ve okullar arası karşılaştırma yapabilmeniz için çok verimli olacaktır.

4) Maddi Odaklı Kariyer Planları Yapmayın

Bir çok öğrenci tercih yaparken hayalleri doğrultusunda değil, o bölümün ileride sağlayacağı maddi imkanlar doğrultusunda karar veriyor. Ancak bu, bölümü okurken büyük sıkıntılar ve okuldan soğuma gibi kritik sorunlara yol açabilir. Örneğin makine mühendisliği hakkında pek fazla bilgisi olmayan bir öğrenci, sırf bu bölümün iş olanaklarının çok iyi olduğunu duyup bu bölümü tercih edebiliyor. Bölüm hakkında bilgi sahibi olmadan sadece kariyer olanakları için bölümü seçen öğrenci, eğitim hayatı boyunca aslında sevmediği bir bölümde okumuş olduğu için uzun süreli bir başarıya ulaşamıyor. Bu nedenle bölüm tercihi yaparken önce kendi yeteneklerinizi, sevdiğiniz alanları ve ilgilerinizi göz önünde bulundurup ikinci aşamada iş olanakları ve maddi getiriyi dikkate almanızı öneriyoruz.

 

5) Üniversiteden ve tercih yapacağınız bölümden beklentilerinizi listeleyin

Tercih yaparken öğrencilerin göz önünde bulundurması gereken birçok etken var. Bazı öğrenciler üniversite ve bölümün eğitim kalitesini ön planda tutarken bazıları ise kampüs hayatı ve sosyal yaşam açısından mutlu olabileceği üniversitelere gitmek istiyor. Tercih öneminde öncelikleriniz için istediğiniz üniversitede ve bölümde aradığınız şeylerin listesini çıkarın. Böyle bir liste oluşturduktan sonra tercih listesine yazdığınız üniversitelerin sizin isteklerinizi ne kadar karşılayabildiği hakkında sonuca varmanız çok daha rahat olacaktır.

Kendinizi tanımak, potansiyelinizi keşfetmek ve ilgi alanlarınıza göre meslek tercihi için CharacterIX Öğrenci Modülleri ile tercihlerinizde nokta atışı yapabilirsiniz. 11-16 yaş, 17-18 yaş, yeni mezun ve danışmanlık destek modüllerimizle istediğiniz ve başarı yakalayacağınız bir bölümün öğrencisi olacaksınız. Saygın eğitim kurumlarının tercih ettiği CharacterIX Kişilik Envanteri

CharacterIX ‘enneagram metodolojisi’ üzerine inşa edilen yeni nesil bir kişilik envanteridir. Akıllı çalışan algoritması ile kişilerin duygu, düşünce ve davranışlarının arkasında yatan nedenleri ve sahip oldukları yetkinlikleri en üst düzeyde gerçekleştirmeleri konusunda analiz ve değerlendirme yaparak çözümleyici sonuçlar sunuyor. CharacterIX sayesinde yüz binlerce genç insanın mesleki yönelimleri hakkında farkındalığa ulaşmalarını sağlayarak çok önemli bir misyonu yerine getireceğimize inanıyoruz.